Referatas TINKLINIO RAIDA LIETUVOJE

3 atsiliepimaiTINKLINIO RAIDA LIETUVOJE

Untitled

LIETUVOS KŪNO KULTŪROS AKADEMIJA

SPORTO EDUKOLOGIJOS FAKULTETAS

Kinantropologijos, kūno kultūros ir sporto katedra

TINKLINIO RAIDA LIETUVOJE

Darbą priėmė: Daiva Majauskienė

Atliko: SED I – 5gr. Studentė

Nora Šliževičiūtė

KAUNAS 2007TURINYS

ĮVADAS…………………………

ĮVADAS

Šiamereferate yra aprašoma tinklinio raida Lietuvoje. Tinklinio kelias, nuo jo prasidejimo iki šių dienų. Sulig kiekvienais metais tinklinis vis tobulėjo ir pritraukė daugybė jaunų talentingų žmonių. Keitėsi tinklinio technika, taktika bei taisyklės tuo pačiu keitėsi ir pasiekimai.

Referate pateikiamos įvairių garsių žmonių, tokių kaip L. Baltrūno, V. Sepranavičiaus ir kt. pavardės, kurios populiarino iir išgarsino tinklinį Lietuvoje.

Šio referato tikslas supažindinti studentus su Lietuvos tinklinio plėtra, tobulėjimu, raida, istoriniais bei dabartiniais laimėjimais ir pralaimėjimais. Siekiama parodyti, tinklinio kelią Lietuvoje, įvarių organizacijų atsiradimą, šiai sportošakai populiarinti, supažindinti su sportininkais, kurie atstovavo savo šalį rungtiniaudami šioje sporto šakoje.

TINKLINIO ATSIRADIMAS

Šiuolaikinio tinklinio tėvynė yra JAV. Yra žinių, kad panašus žaidimas į tiklinį buvo žaidžiamas daugaiu kaip prieš 2500 metų senovės Graikijoje.

Šių laikų tinklinio kūrėju yra laikomas Viljamas G. Morganas, jis nustatė šio žaidimo taisykles. Pirmą kartą žžaidimaspademonstruotas 1896 m. liepa Springfylde. Tai buvo pramoginis, poilsinis žaidimas, kurio dalyvių skaičius neribojamas.

Po pasaulį tinklinis paplito keturiomis kryptimis – į Europą, Aziją, Okeaniją bei Pietų Ameriką.

Iki 1914 metų susiformavo beveik visi dabar naudojami technikos veiksmai, žaidimas iš esmės nnesiskyrė nuo šiuolaikinio tinklinio mažduag nuo 1925 m. Iki 1940 m. tobulėja žaidimo technika ir taktika ir žaidimas tampa kolektyviniu žaidimu, paremtu individualiais ir grupiniais žaidėjų veiksmais.

Po antrojo pasaulinio karo sukurta Nauja techninė komisija, kuri 1947 metais sušaukė pirmąjį tinklinio kongersą. Kongerse nutarta įkurti tarptautinę tinklinio federaciją, į kurią įėjo 14 valstybių. Pirmuoju FIVB prezidentu tapo Polis Libo.

1948m. įvyko pirmasis Europos tinklinio čempionatas, kuriame dalyvavo šešios komandos. Čempionais tapo Čekoslovakijossportininkai.

1949 m. įvyko pirmieji pasaulio vyrų ir Europos moterų tinklinio čempionatai. Nugalejo TSRS rinktinės.

1956 m. tinklinis pripažinats olimpine sporto šaka, pirmuoju sportiniu žaidimu, kurio vyrų ir moterų varžybos kartu įtrauktos į olimpinių žaidynių programą.

Nuo 1965 m. nusistovėjo tokia keturių metų ciklo ofivialių tinklinio žaidynių tvarka: pasaulio taurė, pasaulio ččempionatas, Europos čempionatas, olimpinės žaidynes. Nuo 1975 m. Europos čempionatai vyksta kas dveji metai.

Amerikiečių firma „SPALDING“ pagamino pirmuosius tinklinio kamuolius.

TINKLINIS LIETUVOJE

Tinklinio pradžia Lietuvoje reikėtų laikyti 1921 metus. Didžiulį poslinkį tinklinio raidai turėjo 1938 metais Kaune įvykusi pirmoji tautinė Olimpiada. 1947 metais įkurta Lietuvos tinklinio federacija ir pradėtos organizuoti Respublikos pirmenybės. „Kuro aparatūros“ vyrų ir „Dinamo“ moterų komandos devintajame dešimtmetyje žaidė aukščiausioje TSRS lygoje. 1992 metais kai Lietuva buvo priimta į FIVB, šalies komandos pradėjo dalyvauti įvairiuose oficialiuose tarptautiniuose iir Europos pirmenybių atrankos turnyruose.

1929 m. rugpjūčio 15 d. Kaune, sužaistos neoficialios rungtynės tarp Latvijos lietuvių rinktinės (Rygos “Vytis”) ir Šančių komandos. Rungtynes rezultatu 2-0 laimėjo svečiai. Lietuvoje tinklinis ( tuo metu jis buvo vadinamas orasvydžiu ) plito iš lėto. Tinklinio plėtote tarpukario Lietuvoje rūpinosi Kamuolio žaidimų sąjunga.

Raidos pradžioje tinklinis buvo žaidiamas 15 – 20 m. ilgio ir 9 – 11 m. pločio aikštėse,vietoje tinklo dažniuasiai buvo naudojama virvė.

Pirmasis tinklinio metodikos leidinys išleistas 1936 m. – J.Narbuto “Orasvydis”. Šioje knygoje pateikta žinių apie tinklinio treniruotę, taisykles, aikštės įranga.

Nuo 1933 m. tinklinį pradėta žaisti įvairiose studentų korporacijose. Reikšmingu įvikiu reikia laikyti 1935 m. vykusį Pirmajį lietuvių kongresą, kurio metu buvo surinkos keturių vyrų tinklinio komandų – ,,Vyties„ ir ,,Šviesos„ iš Lenkijos, Amerkos lietuvių ir Kauno rinktinės turnyras. Tuokart laimėjo Amerikos lietuviai.

Labiausiai tinklinis plito Kaune. Čia šio žaidimo pionieriais buvo to meto krepšininkai. Būtina pažymėti didelį garsaus krepšininko L. Baltrūno indėlį.

1936 m. įvyko pirmosios tarpvalstybinės Lietuvos – Estijos rungtynės, kurias laimėjo estai rezultatu 2-0, o 1937 m. rungtynes Lituva -Latvija pralaimėjo lietuviai 0:2.

Didžiule tinklinio švente tapo 1938 m. Kaune vykusi Pirmoji tautinė olimpiada. Joje pareiškė norą dalyvauti 16 vyrų ir 16 moterų komandų, tačiau į žaidynes daugelis neatvyko. Nugalėjo CJSO moterų komanda, ffinale įveikusi Ltvijos lietuvių rinktinę, ir Vilnaius lietuviai, nugalėję Šiaulių JSO.

1939 m., atgavus Lietuvai Vilnaius kraštą, įvyksta pirmasis Vilnaius ir Kauno tinklinio rinktinių susitikimas. Vyrų ir moterų varžybose kur kas pranašesni buvo vilniečiai, laimeję 2:0

Tinklinis atgijo 1946 m., kai pradėta rengti Vilniaus ir Kauno pirmenybes. Žaidimas via populiarėjo, atsirado jo gerbėjų periferijoje. Pirmieji pokario metų tinklinio puoselėtojai, kuriems netruko energijos, sumanumo, jėgų buvo A.Juknėnas, V.Karlonas, A.Karkauskas, A.Valiušaitis, K.Kirilovas, D.Lupeikaitė-Gedminienė ir kt.

1946 m. įkurta Lietuvos ...


Šiuo metu Jūs matote 50% šio darbo.

Matomi 909 žodžiai iš 1818 žodžių.

Kiti mokslo darbai

Paveldimumas ir treniruotumas

TURINYS Įvadas ………………………… 2 1. Paveldimumas ………………………… 3 2. Komponentų įvairovės metodai ……………………….. 4 2.1 Dvynių metodas ………………………… 4 2.2 Šeimos panašu...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Krepšinis

Referatas Populiariausia sporto šaka – krepšinis Redas Ambrazevičius 8C klasė 2004 Įvadas Referato tema – populiariausia sporto šaka Lietuvoje – krepšinis. Šią temą aš pasirinkau todėl, kad ji mane labai sudomino. Šiame...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
kyokushin karate

KARATE Karate šiomis dienomis vadinama sportu, bet kas yra sportas? Žodyne jo reikšmė yra žaidimas ar konkursinė veikla, ypač vykstanti lauke, įtraukiant fizines pastangas. Karate yra rungtynės bet iš esmės jos vyksta su savimi,...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Michaelio Schumacherio biografija

Vaikystė Michaelis Schumacheris gimė 1969 sausio 3-iąją Vokietijoje Huerto Hermiulhaimo miestelyje prie Kelno Rolfo ir Elisabeth Schumacherių šeimoje. Michaelio tėvas buvo aistringas konstruktorius ir sūnui sukonstravo nedidelį kar...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
XXVIII-osios olimpinės žaidynės

1. Įvadas Olimpinių žaidynių pradžia antikoje. Senovėje jos buvo žymiausias sportinis renginys. Olimpinės žaidynės vykdavo kas 4 metai šventame Olimpo slėnyje Pelopones pusiasalyje dievo Dzeuso garbei (yra nuomonė, jog šios ža...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti