1. PRAKTIKOS EIGA
1.1. Praktikos tikslai ir uždaviniai
Praktikos tikslas - taikyti įgytas teorines žinias apie įrenginius, įrankius, bei apdirbimo režimus, derinant stakles detalių gamybai, prisilaikant priešgaisrinės ir darbo saugos reikalavimų.
Praktikos uždaviniai:
1. Susipažinti su technologinių įrenginių konstrukcija, techninėmis charakteristikomis, valdymo būdais.
2. Gebėti atlikti derinimo darbus, paruošiant tekinimo, frezavimo ir šlifavimo stakles darbui.
3. Patobulinti įgūdžius darbe su matavimo priemonėmis.
4. Gebėti pagaląsti įrankį,.
5. Pagal detalės brėžinį atlikti tekinimo, frezavimo ir šlifavimo apdirbimą
1.2 Praktikos vieta
Technologinių įrenginių praktikos atliekamos Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos
Technikos fakultete, praktikos mokomoje laboratorijose
2. MATAVIMO PRIETAISAI
Pagamintos detalės matmenys, paviršiaus formos ir padėtys turi atitikti brėžinyje nurodytus išmatavimus. O ar detalės matmenys ir forma pagal brėžinį atitinka, nusatoma matuojant detalės matavimo prietaisais.
Matuojant detales įvairiais matavimo prietaisais, dėl įvairiausių priežasčių gaunama tam tikra suminė matavimo paklaida. Priklausomai nuo matavimo metodo, matavimo objekto, matavimo sąlygų ir pan., tokių priežasčių gali būti labai daug, bet ne visos jos turės lemiamos įtakos matavimo tikslumui. Svarbiausios suminės matavimo paklaidos yra matavimo prietaisų, temperatūrinės ir matavimo prietaisams nustatyti naudojamų matų paklaidos. Be to į suminę paklaidą gali įeiti nuo matavimo jėgos priklausančios paklaidos, detalės geometrinės formos nukrypimai, paviršiaus šiurkštumas ir pan.
Tekintojai dažniausiai matuoja linijinius dydžius, kampus ir kūgius bei sriegių parametrus. Dažniausiai technikos darbuose naudojami universalieji matavimo prietaisai - slankmačiai ir mikrometrai.
2.1 SLANKMAČIAI
Slankmačiai (1 pav.) yra pagrindiniai tekintojų naudojami matavimo įrankiai, kuriais jei matuoja detalės išorinius ir vidinius skersmenis, ilgį ir pan. Slankmatyje matmens atskaitymui naudojamos dvi skalės: tai milimetrinė skalė, įbrėžta ant pagrindinės liniuotės 1, ir nonijaus skalės 4, įbrėžtos ant slankiklio 2. Matmens atskaitymui slankiklis fiksuojamas varžteliu 3. Juo galima matuoti ne tik išorinius bei vidinius matmenis, bet ir gylio matavimo liniuote ir skylių gylius, laiptuotų velenų gylius ir pan.
1 pav. Slankmatis
Atskaitant matmenį, milimetrai nustatomi pagrindinės liniuotės skalėje iki nonijaus nulinio brūkšnelio. Milimetro dalys atskaitomos nonijaus skalėje pagal tą brūkšnelį, kuris tiksliau už kitus sutampa su kuriuo nors milimerinės skalės brūkšneliu.
Norint patikrinti slankmačio nulinę padėtį, jo žiaunos glaudžiai suspaudžiamos ir žiūrima, ar gerai sutampa milimetrinės skalės ir nonijaus skalės nuliniai brūkšniai, ar nėra tarpelio tarp žiaunų dėl jų išdilimo.
3. TEKINIMAS
Tekinimo staklėmis (2 pav.) galima tekinti išorinius ir vidinius paviršius: cilindrinlius, kūginius rutulinius, plokščius, sraigtinius ir įvairius fasoninius (sukinių). Be to jomis galima gręžti, gilinti ir plėsti, o panaudojus specialius įtaisus,- frezuoti, įpjauti krumplius, šlifuoti, poliruori ir t.t.
Norint ...
1. PRAKTIKOS EIGA 1.1. Praktikos tikslai ir uždaviniai Praktikos tikslas - taikyti įgytas teorines žinias apie įrenginius, įrankius, bei apdirbimo režimus, derinant stakles detalių gamybai, prisilaikant priešgaisrinės ir darbo saugos reikalavimų. Praktikos uždaviniai: 1....
·Laboratoriniai darbai 1. Pirmas laboratorinis darbas Užduotis: Sumodeliuoti ir pasirinkti dvi schemas su programa „Electromechanical Systems Simulator (ESS)“ . Detaliai paaiškinti, iliustruojant paveikslėliais kiekvieną schemos darbo žingsnį (programos lango kopijomis) ir sudary...
·