Migracija
Migracija (lot. migratio – kėlimasis, kraustymasis), valstybės, regiono, miesto ar kaimo gyventojų kėlimasis, kraustymasis į kitą vietovę.
Migracija
Migracija (lot. migratio – kėlimasis, kraustymasis), valstybės, regiono, miesto ar kaimo gyventojų kėlimasis, kraustymasis į kitą vietovę.
Dažniausiai migracija žymi ilgų nuotolių persikėlimą ir didelių žmonių grupių kraustymąsi ilgesniam laikui.
Migracija būdinga visiems žmonijos istorijos ir priešistorės laikotarpiams.
Migracija yra vienas evoliucijos svarbiausių veiksnių (šalia natūraliosios atrankos, genetinių pokyčių ir mutacijos).
Migracija
Migracija gali būti:
• Emigracija – žmonių persikėlimas iš vienos šalies į kitą dėl ekonominių, politinių, religinių ar asmeninių priežasčių (didesnio uždarbio, geresnio išsilavinimo, sutuoktinio ir kt.).
• Imigracija – atvykimas nuolat arba laikinai gyventi iš kitos valstybės.
Migracija
Migracija gali būti:
• Laikinoji migracija – gyventojų kėlimasis į naują gyvenimo vietą turint tikslą ten dirbti arba mokytis.
• Nuolatinė migracija – gyventojų kėlimasis į naują gyvenimo vietą. Tai gali būti migracija iš kaimų į miestus, iš miestų į kaimus arba iš miestų į miestus.
• Sezoninė migracija – žmonių vykimas į kitą vietovę arba net į kitą šalį keliems mėnesiams ar savaitėms atlikti sezoninių darbų: nuimti derliaus, aptarnauti turistų.
• Švytuoklinė migracija – kasdienis važinėjimas (išskyrus poilsio dienas) į kitą gyvenvietę dirbti arba mokytis. Ši migracija būdinga didesniems miestams, kurie turi priemiesčius.
Migracijos priežastys
Socialiniai ir politiniai veiksniai
Persekiojimo dėl etninių, religinių, rasinių, politinių ir kultūrinių priežasčių aukos dažnai yra priverstos palikti savo šalį. Migraciją gali sukelti karas, ginkluotas konfliktas ar jo grėsmė, pabėgėliams dažnai grasina jų pačių vyriausybės. Pabėgusiems dėl ginkluotų konfliktų ar žmogaus teisių pažeidimų paprastai teikiama humanitarinė pagalba. Jie dažnai apsigyvena artimiausioje saugioje šalyje, kurioje dėl humanitarinių priežasčių galima priimti pabėgėlius.
Pastaraisiais metais į ES atvyko daug pabėgėlių, kurie buvo priversti palikti namus dėl terorizmo, karo ar jų vyriausybių grasinimų. 2019 m. ES prieglobstis buvo suteiktas 295 800 žmonių. Daugiau kaip ketvirtadalis prieglobsčio prašytojų atvyko iš karo nuniokotos Sirijos, taip pat Afganistano ir Irako.
Migracijos priežastys
Demografiniai ir ekonominiai veiksniai
Demografiniai veiksniai lemia, ar visuomenė didėja, ar mažėja, sensta ar jaunėja, o tai turi įtakos šalies ekonomikai, įsidarbinimo galimybėms.
Migracija dėl demografinių ar ekonominių priežasčių yra daugiausia susijusi su šalies nedarbo lygiu, darbuotojų teisėmis, darbo sąlygų užtikrinimu ir valstybės ekonomikos būkle. Dažniausiai žmonės persikelia į kitą šalį tikėdamiesi didesnių atlyginimų, išsilavinimo galimybių ar aukštesnės gyvenimo kokybės.
Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, 2017 m. 164 mln. žmonių pasaulyje persikėlė dirbti į kitą šalį. Jie sudarė beveik du trečdalius migrantų. 70 proc. jų įsikūrė stiprią ekonomiką turinčiose ir didesnes pajamas užtikrinančiose šalyse.
...
TURINYS Įvadas…………………………2 Teisės socialinė paskirtis ir jos raida………………..3 Žmogaus kaip pozityviosios teisės socialinės paskirties objektas………3 Jur...
·TURINYS 1. Tikslai…………………………3 2. Įžanga…………………………4 3. Apskričių viršininkų administracijų 2002 m. veiklos apibendrinta ataskaita……5 4. Pagri...
·TESTAI 1. Nurodykite gerus atsakymus Anoniminėms interesų grupėms: a) pakeistos grupės narių pavardės b) ryškių lyderių stoka c) spontaniškas formavimasis d) visiškas veiklos slapt...
·LIETUVOS KONSTITUCINĖS TEISĖS RAŠTO DARBAS TEMA: Turinys Įvadas 3 1. Lietuvos tarptautinių santykių istorija. 4 2. Teisės šaltinio samprata. 6 2.1. Teisės šaltinio samprata teisė...
·TURINYS ĮŽANGA…………………………3 1. INTELEKTINĖS NUOSAVYBĖS SAMPRATA…………………..5 1.1. Intelektinės nuosavybės teisės sistema………………………7 2. INT...
·