Referatas Kodėl nepatartina rukyti?

9.8 (3 atsiliepimai)

Apimtis
671 žodžiai (-ių)
Kategorija
Sveikata

Rašto darbas
Rašto darbas
Rašto darbas
Svarbu! Žemiau pateiktos nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visos kokybės darbą spustelkite parsisiųsti.


Kodėl nepatartina rukyti?

Kodėl nepatartina rukyti?

Pinigai – cigaretės labai brangios. Pinigus, kuriuos išleidžiame cigaretėms, galėtume išleisti kitiems dalykams.

Aplinkos tarša – rukaliai „priverčia“ rukyti ir nerukančiuosius. Nerukantieji tampa pasyviais rukaliais.

Sveikatos apsaugos tarnybų duomenimis rukymas sutrumpina žmogaus gyvenimą 7 metais, sukelia tukstančius rimtų ligų.

Žala trečiajam pasauliui – džiovinant ir ruošiant tabaką pažeidžiami dideli žemės plotai. Ilgalaikės tabako auginimo pasekmės yra miško sunaikinimas, dirvos erozija, dirvožemio pavertimas nederlingu. Kai kuriose trečiojo pasaulio šalyse žemė tiesiog paimama tabakui auginti, ir jis eksportuojamas. Tai gali tturėti grėsmingų pasekmių vietos gyventojams, sukelti badą ir kitas blogybes.

Rukymas paskatina ir sukelia daugelį negalavimų, ligų:

Bronchitas – rukymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.

Emfizema – plaučių liga, nuo kurios sutrinka kvėpavimas.

Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rukymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.

Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rukymo.

Kitos ligos – rukaliai yra fiziškai mažiau atsparus, negu nerukantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų „„limpa“ infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rukalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerukančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerukančius suserga.

Nerukančios moterys, ištekėjusios už daug rukančių vyrų, keturis kkartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai neruko.

Rukančių moterų kudikiai gimsta per mažo svorio, nėštumo metu joms gresia persileidimas, per ankstyvas gimdymas, vaisiaus arba naujagimio mirtis.

Rukaliaus portretas

Kuo labiau išsimokslinęs žmogus, tuo mažesnė tikimybė, kad jis rukys.

Dauguma rukalių sutinka, kad rukyti kenksminga. 85% jų norėtų mesti rukę.

Krikščionybė ir rukymas

Biblijos laikais rukymas buvo negirdėtas neregėtas dalykas. Tačiau rukymui galėtume pritaikyti kai kurias Biblijoje išdėstytas tiesas:

Kaip rūkymas paplitęs tarp paauglių?

Nemažai jaunų žmonių ankstyvoje paauglystėje pradeda eksperimentuoti su įvairiais tabako gaminiais. Sveikos gyvensenos įpročių mokyklinio amžiaus vaikų studija analizavo, kaip paplitęs rūkymas tarp paauglių iš 35 šalių.

Studija parodė, kad bandžiusių rūkyti 11-15 metų jaunuolių skaičius smarkiai išaugo. Net apie 15 proc. vos 11 metų ppaauglių per savo gyvenimą yra surūkę bent po vieną cigaretę. Bandžiusių rūkyti penkiolikmečių – net 62 procentai.

Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Lenkija ir Vengrija priklauso 12 šalių grupei, kuriose daugiausia rūkančių jaunuolių. Anksti užtrauktas pirmasis dūmelis – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių intensyvų rūkymą ir toliau.

Berniukai rūkyti pradeda anksčiau nei mergaitės. Pirmieji priklausomybės nuo tabako simptomai pasireiškia praėjus vos kelioms savaitėms po atsitiktinio bandymo rūkyti. Mergaitės prie nikotino pripranta dar greičiau.

JAV mokslininkai nustatė, kad paaugliai, kurie rūko, vėliau skundžiasi pprastesne atmintimi ir kitomis kognityvinėmis funkcijomis. Jeilio universiteto mokslininkai tyrė 41 rūkančio paauglio ir 32 nerūkančių paauglių darbinę atmintį, kuri naudojama mintyse saugant informaciją ir ją naudojant. Jie taip pat vertino paauglių žodinių mokymąsi ir atmintį, dėmesį, nuotaikas, nikotino stygiaus simptomus ir tabako troškimą. Abiejose grupėse buvo panašaus amžiaus, tos pačios lyties ir išsilavinimo. Mokslininkai nustatė, kad rūkanč...

Šiuo metu Jūs matote 50% šio darbo.

Matomi 671 žodžiai iš 1341 žodžių.

Kiti mokslo darbai

Ar sveikai maitinosi senovės lietuviai?

Įvadas Nuo vaikystės mus lydi šilčiausi prisiminimai apie gimtuosius namus. Žmogus kaip medis įauga į savo tėvų žemę ir iš čia semiasi stiprybės visam gyvenimui. Čia, tėvų žemėje, įmintas pirmasis žingsnis, čia iš Moti...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Alkoholizmas

– tai lėtinis susirgimas, išsivystantis ilgą laiką piktnaudžiaujant alkoholiu, pasireiškiantis patologiniu potraukiu alkoholiui, psichine, o vėliau ir fizine priklausomybe. Ligos priežastys Pagrindinis veiksnys yra pats alkoholis...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Mobilieji telefonai ir sveikata

Visiems, kurie naudojasi mobiliaisiais telefonais, atėjo neramūs laikai. Pernai vieno Anglijos laikraščio antraštė klykė: ,,Mobilusis telefonas nužudė mano vyrą!” Vasario mėnesį kai kas ėmė tvirtinti, jog korinio ryšio tele...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
BURNOS HIGIENOS PRIEMONĖS

Dantų šepetėlis. Jis turi būti paprastas, patogus, ilga rankenėle, trumpa galvute (galvutės optimalus ilgis 20 – 25 mm.). Dantų šepetėliai, priklausomai nuo šerių (geriau naudoti sintetinio pluošto šepetėlius – jie yra e...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Profilaktiniai sveikatos tikrinimai, tvarka ir apskaita

TURINYS ĮVADAS 3 1. SVEIKATOS PATIKRINIMŲ SVARBA 4 1.1. Tikslai 4 2. DARBDAVIO, DARBUOTOJO IR GYDYTOJO PAREIGOS PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ METU 5 3. PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ TVARKA 6 3.1. Kaip vyksta profilaktiniai darb...

3 atsiliepimų
Parsisiųsti
Atsisiųsti šį darbą