Referatas FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI

9.8 (6 atsiliepimai)

Apimtis
3001 žodžiai (-ių)
Kategorija
Kalbos kultūra

Rašto darbas
Rašto darbas
Rašto darbas
Svarbu! Žemiau pateiktos nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visos kokybės darbą spustelkite parsisiųsti.


FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI

Untitled

0x01 graphic

VILNIAUS KOLEGIJOS

EKONOMIKOS FAKULTETAS

Buhalterinės apskaitos katedra

Nuolatinių studijų skyriaus

I kurso BA13A grupės studentė

FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO

KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI

Projektinis darbas

` Dėstytojas E. VAITILAVIČIUS

Įvertinimas _____________________________

Vilnius

TURINYS

ĮVADAS

Tyrimairodo, kad dauguma Lietuvos moksleivių nėra pakankamai fiziškai aktyvūs. Nepakankamas fizinis aktyvumas neigiamai veikia jų augimą ir brendimą. Mokslininkai, tyrę Lietuvos vaikų fizinį aktyvumą, įžvelgia ryškias jo sumažėjimo tendencijas. Tyrimų duomenimis, daugiau nei 20 proc. Lietuvos berniukų ir daugiau nei 40 proc. Lietuvos mergaičių yra nepakankamai fiziškai aktyvūs, be to, šis procentas kasmet vis didėja.

Temos aktualumas. Medicinos ir viisuomenės sveikatos specialistams mažėjantis susidomėjimas aktyvia fizine veikla kelią didelį rūpestį, todėl jie ragina aiškinti vaikams fizinio aktyvumo svarbą sveikatai ir skatinti juos būti kuo aktyvesniais. Svarbiausia – ugdyti vaikų poreikį būti fiziškai aktyviems ir siekti, kad fizinis aktyvumas taptų neatskiriama jų kasdienio gyvenimo dalimi.

Darbo tikslas – sužinoti fizinio aktyvumo svarbą, suprasti kas yra fizinis pajėgumas ir sužinoti jo nustatymo būdus.

Darbo uždaviniai:

Atskleisti, kas yra fizinis aktyvumas ir kuo jis naudingas.

Atskleisti, kas yra fizinis pajėgumas?

FIZINIS AKTYVUMAS

Fizinio aktyvumo samprata

Visa veikla. Susijusi suu judėjimu, yra fizinė, pavyzdžiui, ėjimas, namų ruošos darbai, mankštinimasis. Fizinė veikla gali pareikalauti labai mažų arba labai didelių pastangų.

Taigi ji gali būti ir visiškailengva ir labai sunki. Tai priklauso nuo energijos kiekio, kuris eikvojamas judesiams atlikti. Pagalvok, kada daugiau reeikia energijos: prausiantis ar tvarkant kambarį, einant ar bėgant, vedžiojant šunį ar sportuojant? Čia pateikti pavyzdžiai yra susiję su judėjimu, tačiau ne visi su aktyviu judėjimu. Fizinis aktyvumas siejamas su energingu judėjimu. Priimta sakyti kad fizinis aktyvumas yra toks judėjimas, kai energijos išeikvojimas daug didesnis, negu ramiai sėdint ar gulint. Ramiai sėdintis ir gulintis žmogus yra fiziškai pasyvus. Dažniausiai vaikų fizinis aktyvumas pasireiškia laisvalaikiu sportuojant, žaidžiant judrius žaidimus, bėgiojant ir pan. Kuo daugiau energijos suvartojama, tuo fizinis aktyvumas yra didesnis, kuo mažiau – mažesnis. Fizinis aktyvumas gali būti mažas, vidutinis, didelis ir labai didelis.

Veiksniai, turintys įtakos fiziniam aktyvumui

Kodėl vieni vaikai ir suaugusieji yra fiziškai aktyvūs, o kiti – ne? Vienintelio atsakymo nėra ir negali būti. Žmogaus fizinis aktyvumas priklauso nuo daaugelio priežaščių. Tos priežastys yra vadinamos fizinio aktyvumo veiksniais. Kadangi šių veiksnių yra gana daug, jie skirstomi į keletą grupių. Fizinio aktyvumo veiksniai bus pateikti 1 lentelėje.

1 lentelė

Kai kurie fizinio aktyvumo veiksniai

Biologiniai

Lytis

Amžius

Nuo žmogaus nepriklauso, žmogus negali pasirinkti nei gimimo datos, nei lyties.

Dažniausiai:

Berniukai yra aktyvesni už mergaites, vaikai yra aktyvesni už suaugusius.

Psichologiniai

Suvokti fizinio aktyvumo trikdžiai

Suvokta fizinio aktyvumo nauda ir žinios, kaip būti fiziškai aktyviam

Fizinio aktyvumo tikslai ir pasitikėjimas savimi

Fizinio aktyvumo teikiamas džiaugsmas

Visiškai priklauso nuo žmogaus: nuo savidrausmės, savigarbos, išsilavinimo ir kt.

Labai svarbu žinoti priežastis, kurios trukdo būti fiziškai aktyviam. Gerai pagalvojus, pasirodys, kad daugelį jų galima pašalinti.

Labai svarbu suprasti skirtumą tarp žinojimo, kodėl reikia būti aktyviam ir kaip būti fiziškai aktyviam.

Žinios apie fizinio aktyvumo naudą (kodėl reikia būti fiziškai aktyviam?) nelabai gali paveikti žmogaus fizinį aktyvumą. Žinojimas kaip būti fiziškai aktyviam, yra vienas svarbiausių fizinio aktyvumo kaitos veiksnių. Šioje srityje didžiausias tavo pagalbininkas yra kūno kultūros mokytojas.

Siekiami fizinio aktyvumo tikslai stiprina pasitikėjimą savimi. Todėl visuomet gerai pagalvok, ar įgyvendinsi tai, ką planuoji.

Klaidinga manyti, kad mankštinimasis yra nemalonus ir varginantis darbas. Tai ne darbas, o maloni veikla. Fizinis aktyvumas turi teikti džiaugsmą, todėl ji planuodamas teik pirmenybę fiziniam aktyvumui, kurį labiau mėgsti. Nepamiršk – jis turi būti visapusiškas.

Socialiniai

Draugų fizinis aktyvumas

Šeimos fizinis aktyvumas

Priklauso nuo žmogaus charakterio.

Artimiausių draugų bei šeimos narių fizinis aktyvumas skatins tavo aktyvumą. Ir atvirkščiai, tu gali paveikti draugų ir šeimynos aktyvią elgseną. Svarbu teisingai įvertinti padėtį ir pasirinkti tinkamą sprendimą.

Fizinis aktyvumas ir sveikata

Norint būti sveikam reikia sportuoti, mankštintis, t.y. būti fiziškai aktyviam. Nemažiau svarbu žinoti, kodėl fizinis aktyvumas stiprina sveikatą ir kaip būti fiziškai aktyviam? Kodėl fizinis aktyvumas stipriną sveikatą? Svarbiausias priežastis galima suskirstyti į tris grupes. Suskirstymą matome 2 lentelėje.

2 lentelė

Svarbiausi veiksniaai stiprinantys sveikatą

Fizinė savijauta

Psichinė savijauta

Socialinė savijauta

Gerina kūno išvaizdą, laikyseną, raumenų veiklą.

Skatina gyvenimo siekius

Padeda bendrauti su aplinkiniais, dirbti komandoje.

Stiprina kaulus, mažina ligų riziką, gerina gyvenimo kokybę.

Padeda įveikti stresą ir įtampą, žadina gyvenimo džiaugsmą.

Padeda užmėgsti naujas pažintis, įsigyti naujų draugų.

Lavina jėgą, ištvermę, lankstumą ir visapusišką fizinį pajėgumą.

Didina savigarbą ir pasitikėjimą savimi.

Gerina įvaizdį ir padeda įgyvendinti asmeninius siekius.

Koks fizinis aktyvumas turėtų stiprinti sveikatą? Jis netūrėtų būti vienodas visiems. Toks pat fizinis aktyvumas vienam gali būti sveikas, kitam – per sunkus arba per lengvas. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus fizinės būklės ir siekiamų tikslų.

Pakankamas fizinis aktyvumas

Visuomenės sveikatos centro duomenimis, tiriant atsitiktinai parinktus 20 – 64 m. Lietuvos gyventojus buvo nustatyta, kad apie 40 proc. vyrų ir moterų visiškai neužsiima aktyvia fizine veikla. Pakankamas fizinis aktyvumas yra naudingas:

Saugo nuo aterosklerozės;

Mažina pavojų susirgti išemine širdies liga ir insultu;

Padeda reguliuoti arterinį kraujo spaudimą;

Padeda išvengti nutukimo;

Lėtina osterporozės ir osteoartrozės progresavimą;

Reguliuoja virškinimą;

Padedatreniruoti raumenis.

Mankštos pratimai, reguliariai atliekami ne rečiau kaip 4 kartus per savaitę ir ne trumpiau kaip 30 min. (optimali mankštos trukmė – 30 – 60 min.), laikomi pakankamu fiziniu aktyvumu. Reguliariai mankštindamiesi suaugės žmogus gali 15 proc. pagerinti savo fizinį pajėgumą bei sustiprinti sveikatą. Taip kiekvienas gali 10 -15 metų sumažinti savo biologinį amžių. Fizinį aktyvumą geriausia didinti kasdien, pavyzdžiui, kasdien eiti į darbą pėsčiomis. Jei į darbą tenka vykti viešuoju transportu, tuomet bent dalį kelio reikėtų eiti pėsčiomis. Rekomenduojama lipti laiptais, o ne naudotis liftu. Namų ruošos darbus rekomenduojama atlikti energingai ir greitai. Vakarais, užuot gulėjus priešais televizorių, geriau pasivaikščioti lauke. Pradėti mankštintis niekada nevėlu. Kiekvienas gali pasirinkti tinkamą mankštos rūšį, kuri stiprins fizinę jėgą, didins lankstumą ir ištvermę. Kaip pasirinkti tinkamiausią sporto šaką? Atsakymai pateikti 3 lentelėje.

3 lentelė

Sporto šakų efektyvumas

Fizinis aktyvumas

Ištvermė

Lankstumas

Jėga

Badmintonas

++

++

++

Bėgimas ristele

++++

++

++

Važiavimas dviračiu

++++

++

+++

Futbolas

+++

+++

+++

Golfas

+

++

+

Greitas ėjimas

++

+

+

Joga

+

++++

+

Lipimas laiptais

+++

+

++

Plaukimas

++++

++++

++++

Svarmenų kilnojimas

+

+

++

Šokinėjimas

++++

+

++

Tenisas

++

+++

++

Reikšmės: ++++ – puikiai vystosi, +++ – labai gerai, ++ – gerai, + – mažai naudos.

Ne kiekvienas nori ir gali eiti mankštintis į sveikatingumo centrą ar bėgioti stadione. Daugelis vyresnio amžiaus žmonių fizinę veiklą supranta kaip, pavyzdžiui, darbą sode ar kitokią fizinės veiklos rūšį, kuria jis užsiima atlikdami įvairius buities darbus. Pagyvenusiems žmonėms saugiausias pasivaikščiojimas gryname ore. Reguliarus ir nuolatinis vaikščiojimas sumažina sąnarių ir raumenų skausmus, sustingimą, stabdo audinio išretėjimą, o jau išsivysčius osteoporozei, gerina kraujo apytaką kauluose, kartu gerindamas kalcio, reikalingo kaulų mineralizacijai, pasisavinimą. Be to, nuolatinis vaikščiojimas lėtina diabeto eigą (gerina gliukozės pasisavinimą audiniuose), gerina kraujotaką, stiprina širdies raumenį, reguliuoja kraujospūdį. Saikingas, individualiai paskirtas fizinis aktyvumas po miokardo infarkto padeda sugrįžti į normalų, visavertį ir aktyvų gyvenimą, sumažina pakartotinio infarkto ar mirties riziką. Fizinio aktyvumo įvertinimas pateiktas 4 lentelėje.

4lentelė

Fizinio aktyvumo vertinimas

Aktyvumo rūšys

Trukmė

Vertė

Bėgimas

30 min.

++++

Darbas sode

1 val.

++

Važiavimas dviračiu

30 min.

+++

Ėjimas

30 min.

++

Plaukimas

30 min.

++++

Čiuožimas, slidinėjimas

1 val.

++++

Tenisas, kiti sportiniai žaidimai

1 val.

+++

Jūsų fizinio aktyvumo lygio per savaitę įvertinimas

Daugiau nei 25+

25 – 20+

15 – 19+

10 – 14+

5 – 9+

Mažiau nei 5+

Nuostabi savaitė.

Labai gerai.

Gerai.

Labiau pasistenk kitą savaitę.

Per mažai mankštinotės.

Jums reikia labiau pasistengti.

ĮVAIRAUS AMŽIAUS ŽMONIŲ FIZINIS AKTYVUMAS

Moksleivių fizinis aktyvumas ir sveikata

Fizinio aktyvumo nauda

Ilgametė pedagoginė patirtis ir moksliniai tyrimai parodė, kad fizinis aktyvumas yra naudingas visų žmonių – įvairių lyčių (vyrų, moterų, vaikų), įvairaus amžiaus ir sveikatos būklės, įskaitant ir neįgalius žmones – fizinei, socialiniai ir psichiniai sveikatai tausoti ir stiprinti. Pasaulio sveikatos organizacija taip pat pabrėžia teigiama fizinio aktyvumo poveikį gerinant mitybos įpročius, mažinant tabako, alkoholio, narkotikų vartojimą, smurtą, didinant funkcinius gebėjimus, skatinant bendravimą ir socialinę integraciją. Pakankamo fizinio aktyvumo privalumai:

Stipriną širdies raumenį, didina šio raumens susitraukimo ir atsipalaidavimo greitį, dėl to padidėjasistolinis ir minutinis širdies tūris;

Gerina širdies ir griaučių raumenų kraujotaką, darbo ištvermę bei ekonomiškumą (mažėja nuovargio sparta);

Didina jonų pernašą ląstelėse;

Didina eritrocitų bei kraujo kiekį

Mažina širdies susitraukimų dažnį (ŠŠD) ir kraujospūdį ramybės sąlygomis ir submaksimalaus (beveik didžiausio) intensyvumo darbo metu;

Mažina cholesterolio kiekį kraujyje;

Mažina aterosklerozės plokštelių kiekį arterijose;

Mažina trombocitų kiekį;

Mažina tikimybę susirgti diabetu, nes gerėja angliavandenių apykaitą;

Mažina sočiųjų riebalų rūgščių kiekį kraujyje;

Mažina riebalinio audinio kiekį kūne (nutukimą) bei gliukozės kiekį kraujyje;

Mažina stresą, depresiją

(didina atsparumą stresui);

Malšina norą rūkyti;

Reguliuoja mitybą;

Mažina tikimybę susirgti storosios žarnos vėžiu;

Didina organizmo prisitaikymą prie nepageidaujamų aplinkos veiksnių;

Mažina tikimybę susirgti osteoporoze (sumažėti kaulų tankiui);

Garantuoja tinkamą organizmo augimą, optimizuoja senėjimo procesą;

Gerina fizinį bei protinį darbingumą. Teikia gyvenimo džiaugsmą, gerina nuotaiką ir išvaizdą, skatina pasitikėjimą savimi.

Mokinant moksleivius ir studentus reikia siekti, kad perteikiamos žinios netaptu savitiksliu dalyku, kartu reikia ugdyti kritinį mąstymą, gebėjimą analizuoti, interpretuoti įgytas žinias ir patyrimą lavinant fizines galias, daryti savarankiškus sprendimus renkantis kūno kultūrospriemones ir būdus. Būtina gebėti ffiziniais pratimais lanksčiai ir operatyviai reaguoti į organizmo fizinius ir funkcinius kitimus ekstremaliomis ir kitomis aplinkybėmis. Tada įgyjamos žinios įgauna vidinę prasmę, žadina poreikį toliau gilintis ir tobulėti. Vadinasi, žinios gali iš esmės veikti kūno kultūros vertybių internalizavimo procesą pagal tokia schemą:

1 pav. Kūno kultūros vertybių interanalizavimas

Fizinio aktyvumo svarba sveikatai

Sveikata – tai fizinė, protinė, emocinė, socialinė bei dvasinė žmogaus gerovė. Manoma, kad žmogus jaustųsi sveikas jam reikia: prigimtinės fizinės sveikatos, prieglobsčio, nuolatinių pajamų pragyvenimui, sveikos socialinės aplinkos bei galimybės sportuoti. MManoma, kad žmogaus sveikata tik 10 proc. priklauso nuo medikų pagalbos, o 90 proc. – nuo gyvenimo būdo.

Reformuojant mokyklą labai svarbu iškelti sveikatos prioritetą vertybių sistemoje, ugdyti su jos išsaugojimu ir stiprinimususijusias vertybines nuostatas. Mokinių sveikatos ugdymas daugeliu atveju susiję ssu jo protinio darbingumo pedagoginiu reguliavimu, nervų sistemos tausojimu, reguliariu fiziniu aktyvumu. Mokinių sveikatai įtakos turi daug veiksnių, dažniausiai socialiniai ir ekonominiai. Vieni svarbiausių socialinių veiksnių yra socialinė aplinka (mikroaplinka ir makroaplinka), dienotvarkė, patalpų higiena, buitinės ir mokymosi sąlygos, medicininė – sanitarinė pagalba. Įvairios fizinio aktyvumo rūšys padeda išsaugoti sveikatą.

5 lentelė

Veiksniai, turintys įtakos žmonių fiziniam aktyvumui

Veiksniai, mažinantys žmonių fizinį aktyvumą

Veiksniai, nedarantys įtakos žmonių fiziniam aktyvumui

Veiksniai, didinantys žmonių fizinį aktyvumą

Sveikatinimo kultūros stoka (žmonės nežino tikrosios fizinio aktyvumo naudos)

Šiuo metu Jūs matote 50% šio darbo.

Matomi 3001 žodžiai iš 6001 žodžių.

Kiti mokslo darbai

"Anykščių šilelio" sukūrimo priežastys

„Anykščių šilelio“ sukūrimo priežastys Antanas Baranauskas savo didžiausią poemą „Anykščių šilelis“ sukūrė dėl daugybės priežasčių. Jos pateikiamos žemiau: 1. Gerai žinojo Anykščių šilą; 2. Didelė meilė gi...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti
ŠOKIŲ ISTORIJA

Untitled VILNIAUS KOLEGIJOS EKONOMIKOS FAKULTETAS Buhalterinės apskaitos katedra Nuolatinių studijų skyriaus I kurso BA13A grupės studentė Projektinis darbas (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); `...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti
FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI

Untitled VILNIAUS KOLEGIJOS EKONOMIKOS FAKULTETAS Buhalterinės apskaitos katedra Nuolatinių studijų skyriaus I kurso BA13A grupės studentė FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI (adsbygoog...

6 atsiliepimų
Parsisiųsti
Viešoji kalba apie filmus

Viešoji kalba Viešoji kalba Esu Simona Rakauskaitė. Viešąjai kalbai pasirinkau temą „Kino filmai, kuriuos siūlyčiau pamatyti kiekvienam“. Kalbėsiu apie du man labiausiai įsimintiniausius ir vertingiausius filmus. Jų žanrai...

1 atsiliepimų
Parsisiųsti
2011m Viešasis kalbėimas Tema: Kalba. Poteme: 9. Kalbininkas G. Subacius teigia…

Viešasis kalbėjimas Viešasis kalbėjimas Tema: Kalba Potemė: 9. Kalbininkas Giedrius Subacius teigia: „Laisvalaikiu gali daryti kaip nori: kalbėti dialektu, žargonu, akcentais. Įvairovė yra mūsų stiprumas.“ Paaiškin...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti