Referatas 2011m Viešasis kalbėimas Tema: Kalba. Poteme: 9. Kalbininkas G. Subacius teigia…

9.8 (2 atsiliepimai)

Apimtis
545 žodžiai (-ių)
Kategorija
Kalbos kultūra

Rašto darbas
Rašto darbas
Rašto darbas
Svarbu! Žemiau pateiktos nuotraukos yra sumažintos kokybės. Norėdami matyti visos kokybės darbą spustelkite parsisiųsti.


2011m Viešasis kalbėimas Tema: Kalba. Poteme: 9. Kalbininkas G. Subacius teigia…

Viešasis kalbėjimas

Viešasis kalbėjimas

Tema: Kalba

Potemė:

9. Kalbininkas Giedrius Subacius teigia:

„Laisvalaikiu gali daryti kaip nori: kalbėti dialektu, žargonu, akcentais. Įvairovė yra mūsų stiprumas.“

Paaiškinkite, kodėl kalbininkas skatina vartoti ne tik bendrinę kalbą.

Pirmiausia norėčiau paaiškinti, kas yra bendrinė kalba. Bendrinė (literatūrinė) kalba yra tautos viešojo gyvenimo (rašto, mokyklos, literatūros) kalba. Joje galimi rašytiniai ir sakytiniai išsireiškimai, bei yra skirta dažniausiai neapibrėžtam skaitytojų ir klausytojų ratui. Bendrinė kalba nuo kitų kalbos atmainų (tarmių, žargonų) pirmiausiai skiriasi tuo, kad ji yra sunorminta, daugiau ar mmažiau apdorota sistema.

Bet jeigu visi bendrautų tik bendrine kalba, tai laikui bėgant ji nusibostų ir niekas ja nenorėtų kalbėti. O jei kalba yra nevartojama, ji miršta. Taip jau mirė garsi lotynų kalba. Ji tapo prestižine, rašomąja kalba ir niekas ja nebenorėjo kalbėti.

Kaip ir kiekviena kita kalba, lietuvių kalba turi prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančio pasaulio. Tai reiškia, kad kiekvienai naujai sąvokai, atsiradusiai ir prigijusiai pasaulinėje žmonijos kultūroje, turi būti priimamas (sukuriamas) lietuviškas atitikmuo.

Pirmiausiai bendrinės kalbos lietuviškų naujadarų kūrimui reikia įdėti daug ddarbo. Jie gali būti išversti įvairiai, o jei keli žmonės tą patį terminą išvers skirtingai, jie gali nesusišnekėti. Pavyzdžiui, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos rekomenduojamas angliškojo ‚file` vertimas „rinkmena“ gali būtinesuprastas netgi programuotojų, jau nekalbant apie eilinius lietuvius, pripratusius prie dabar jjau „visiškai lietuviško“ barbarizmo „failas“.

Taigi norint sukurti lietuvišką naujo termino atitikmenį, reikia ne tik 1) sugalvoti ir kažkaip demokratiškai patvirtinti tinkamiausią vertimą, bet ir 2) išreklamuoti jį visuomenėje bei 3) įtikinti lietuvius naudoti naują žodį. Visi trys žingsniai reikalauja daug pastangų. Be viso to dar yra sunku susitarti dėl tinkamiausio lietuviško sąvokos atitikmens. Jis nevisada bus priimtinas visuomenei, pavyzdžiui, gali būti sunkiai įsimenamas, tada žmonės jo tiesiog nevartos. Žmones reikia pripratinti prie naujų žodžių, o tai padaryti reikia didelių lėšų.

Tai dalis priežačių dėl ko žmonės renkasi nenormię kalbą.*Ka matome ir šioje apklausoje. Mes nesistengiame įsiminti sunkių lietuviškų žodžių, o sulietuviname užsienietiškus pridėdami lietuvišką galūnę. Kurti naujus žodžius tokiu būdu yra pigiausia ir patogiausia, nes per kelias sekundes tai gali ppadaryti kiekvienas, netgi visiškai nesuprasdamas, apie ką kalbama. Svarbiausia, rezultatas bus vienodas – naująjį barbarizmą supras kiekvienas, jau girdėjęs originalą užsienio kalba.

Kiti kalbą paįvairina vartodami žargonus.

Žargonas (pranc. jargon – darkyta kalba) – kurios nors socialinės ar profesinės grupės kalba, kurioje gausu žodžių ar posakių, nederančių su bendrinės kalbos normomis.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio darbo.

Matomi 545 žodžiai iš 1089 žodžių.

Kiti mokslo darbai

"Anykščių šilelio" sukūrimo priežastys

„Anykščių šilelio“ sukūrimo priežastys Antanas Baranauskas savo didžiausią poemą „Anykščių šilelis“ sukūrė dėl daugybės priežasčių. Jos pateikiamos žemiau: 1. Gerai žinojo Anykščių šilą; 2. Didelė meilė gi...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti
ŠOKIŲ ISTORIJA

Untitled VILNIAUS KOLEGIJOS EKONOMIKOS FAKULTETAS Buhalterinės apskaitos katedra Nuolatinių studijų skyriaus I kurso BA13A grupės studentė Projektinis darbas (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); `...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti
FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI

Untitled VILNIAUS KOLEGIJOS EKONOMIKOS FAKULTETAS Buhalterinės apskaitos katedra Nuolatinių studijų skyriaus I kurso BA13A grupės studentė FIZINIS AKTYVUMAS, PAJĖGUMAS, JO KOMPONENTAI IR NUSTATYMO BŪDAI (adsbygoog...

6 atsiliepimų
Parsisiųsti
Viešoji kalba apie filmus

Viešoji kalba Viešoji kalba Esu Simona Rakauskaitė. Viešąjai kalbai pasirinkau temą „Kino filmai, kuriuos siūlyčiau pamatyti kiekvienam“. Kalbėsiu apie du man labiausiai įsimintiniausius ir vertingiausius filmus. Jų žanrai...

1 atsiliepimų
Parsisiųsti
2011m Viešasis kalbėimas Tema: Kalba. Poteme: 9. Kalbininkas G. Subacius teigia…

Viešasis kalbėjimas Viešasis kalbėjimas Tema: Kalba Potemė: 9. Kalbininkas Giedrius Subacius teigia: „Laisvalaikiu gali daryti kaip nori: kalbėti dialektu, žargonu, akcentais. Įvairovė yra mūsų stiprumas.“ Paaiškin...

2 atsiliepimų
Parsisiųsti
Atsisiųsti šį darbą